Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama işleminde metal içeren veya metal içermeyen işlem çeşitleri ile karşı karşıya kalırsınız. Meltem Mutlu Güler profesyonel hizmeti ile tanışın!

Diş eti ve diş problemleri günümüzde çeşitli işlem ve işlem çeşitleri ile tedavi edilmektedir. Tedavi süreci ve gereklilikleri,  sorununuza karşın bulunan tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. 

Meltem Mutlu Güler diş kliniği ile alanında en profesyonel hekimler ile karşılaşırsınız. Tüm işlemleriniz için büyük bir dikkatle hazırlanan steril ortam ve tek kullanımlık malzeme kullanımı, başarılı bir tedavi yöntemi için dikkat edilen husustur. 

Zirkonyum Diş Kaplama İşlemi Nedir?

Zirkonyum alt yapısına sahip olan porselen diş kaplaması işlemi, metal içeren ve metal içermeyen olarak iki temada incelenmektedir. Metal içermeyen zirkonyum diş kaplama çeşidi, oksijen birleşimi ile özel hazırlanan fırınlarda zirkonyum seramiğe dönüştürülür.

Diş kaplamada malzeme olarak kullanılan bu baş malzeme ile gerçekleştirilen tedavi yöntemi, en çok avantaj sağlanan yöntem olarak ilgi görmektedir. Metal içermeyen zirkonyum kaplama işlemi, diş estetiklerinde tercih edilebileceği gibi aynı zamanda diş çürümesinde de kullanılabilir.

Ön dişlerde gülüş tasarımı doğrultusunda diş estetiği işlemleri sağladığı avantajlar da doğrultusunda yoğun bir tercih dönemi geçirmektedir. Bu tarz bir işlem sırasında zirkonyum kaplama tedavi işinden yardım alınabilir. Genellikle ön dişlerde yapılan bu işlem, sağlam dişin yüzeyine ve eksilmiş diş bölgelerine uygulanabilir. 

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş hekiminize başvurup sorununuzu detaylandırmanızın ardından bir muayene gerçekleşir. Bu muayene içerisinde teşhis konulur ve belirli tedavi yöntemleri arasında seçim yapılır.

Sizin tercih ettiğiniz tedavi yöntemi seçimi sonrasında lokal anestezi ile uyuşturma işlemi gerçekleşir. Belirlenen ve istenen doğrultuda dişler küçültülür. Küçük dişler üzerinde ölçü alınır ve renk skalası analizi yapılarak diş renginiz belirlenir. 

Alınan ölçüler doğrultusunda zirkonyum kaplamalar hazırlanmaya başlar ve bu süreç boyunca geçici dişler takılır. 3 ila 5 gün arasında hazırlanan  kaplamalara onay veren hasta için işlem artık bitmiştir. 

Son aşamada dişin yerine yapışması için özel yapıştırıcı malzemeler kullanılır. Bu yapıştırıcının etkisini göstermesi için 30 dakika beklenmesi gerekir. Bu süre içerisinde yarım saat boyunca bir şey yememeli ve diş hekiminizin tavsiyelerine dikkat etmelisiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 

Zirkonyum ile diş kaplama işlemi fiyatları yapılan işleme ve hali hazırda bulunan diş yapısına göre değişebilir. Fiyatların genel aralığı hakkında bilgi alınabilir fakat öncesinde ön bir muayene ile hem sorun tespiti yapılır hem de tedavi yöntemi belirlenir.

Hastalar kendi kararlarına göre bir tedavi seçimi veya hastalık teşhisinde bulunmamalıdır. Profesyonel bir el tarafından muayene ile doğru ve uygun bir şekilde bu işlem gerçekleştirilmelidir.

Siz de sağlıklı ve özgür bir gülüşe kavuşmak istiyorsanız mutlaka bizimle veya bir diş hekimi ile iletişime geçin.

Zirkonyum Diş Kaplama Zararları 

Zirkonyum kaplama tedavi yönteminin kendi dişinize herhangi bir zararı söz konusu değildir. Zararsız olarak açıklanabilir bu tedavi yöntemi, hastanın özel diş ölçüsü alınarak yapılır.

Alınan diş ölçüsüne göre laboratuvar ortamında bazı teknoloji kullanımları ile istenilen malzemeler hazırlanır. Bu ortam içerisinde CAD/ CAM teknolojisi ile işlemler gerçekleşir.

Zirkonyum Diş Kaplama Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum ile diş kaplama işlemi hastanın diş görünümü talebine göre değişmektedir. Diş Kaplama işlemi genellikle 2 ila 3 seansta tamamlanır fakat bu süre diş durumuna ve hasta talebine göre değişiklik gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×