Porselen Lamina Diş Kaplama

/
/
Porselen Lamina Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama (Porselen Yaprak Lamina), son yıllarda oldukça tercih edilen bir kaplama çeşididir. Dişin tamamını kaplamak yerine sadece ön yüzeyine yapıştırılan. yaprak şeklindeki dişlerdir.

Porselen Lamina Dişlerde Madde Kaybı Olur Mu?

Dişler arasında hali hazırda aralık bulunduğunda prepless çalışma ile hiç madde kaybı olmadan lamina uygulanabilir. Diğer durumlarda ise sadece 0.3 – 0.8 mm aralığında diş yüzeyi laminanın tutunması için hazırlanır.

Zirkonyum Diş Kaplamalarından Farkı Nedir?

Zirkonyum diş kaplamalarında dişin tüm yüzeylerinden kaplamanın yerleşeceği miktarda ufaltma yapmak gerekir. Lamina dişlerde ise dişin arka yüzeylerine dokunulmaz. Madde kaybı oluşmaz.

Zamanla Renk Değişimi Olur Mu?

Porselen laminalarda renk değişimi oluşmaz.

Ömrü Ne Kadardır?

Düzenli kontroller ve doğru diş bakımı sayesinde uzun yıllar laminalar kullanılabilir. Diş etlerimiz yaşla birlikte diş sınırında değişime uğrarlar ve kontürleri farklılaşır. Bu durumda ihtiyaç halinde lamina değişimi yapılır.

Porselen Laminalar Çabuk Kırılır Mı?

Diş sıkma, eklem problemi, ortodontik kapanış problemleri gibi durumlarda öncelikle bu problemler tedavi edilmelidir. Doğru kapanış ve temaslar ayarlandığında porselen laminada kırılma olmaz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nedir?

Gerek laminalar gerek doğal dişler farketmeksizin sert şeyleri koparmak ve ısırmak  doğru değildir. Diş minesi de lamina da bu darbeden zarar görebilir. Tırnak yeme, kabuklu çerezleri diş ile açma gibi sert darbe içeren hareketler yapılmamalıdır.

Düzenli kontroller ve doğru bakım ile porselen laminalar uzun yıllar kullanılabilir.

Meltem Mutlu Güler Diş Kliniği Sakarya’da Nerede Hizmet Vermektedir?

Diş kliniğimiz, Arabacıalanı, Çark Cd. No:310 D:309, 54050 Serdivan/Sakarya’da hizmet vermektedir.

×