Ortodontik Tedaviler

/
Ortodontik Tedaviler

Ortodonti Tedavisi

Ortodonti; uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavi de bu sistemde oluşan bozuklukları tedavi etme şeklidir.

Aktif ortodontik tedavi bir ile dört sene arası sürebilirken, ortalama iki senede biter. Ancak hastaya ve ihtiyacına göre bu sürenin değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır. Ortodontik tedavilerin fiyatları da hastaya göre değişkenlik göstermektedir.

Ortodontik tedaviler günümüzde estetik beklentilerin artması sonucu daha az görünür ve daha konforlu olma ihtiyacını arttırmıştır. Ortodonti alanında dijitalleşme ve teknolojinin ilerlemesi ile artık görünmeyen kişiye özel ortodonti tedavisi mümkün. Dijital ortodonti teknolojisi ile dilerseniz tel takmadan size özel üretilen şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti tedavisi görebilirsiniz.

Geleneksel Ortodonti Tedavileri

Geleneksel diş teli tedavileri metal braketler ile tel tedavisi ya da porselen braketler ile tel tedavisi şeklinde uygulanabilir.

Metal Diş Teli

Metal braketler ve diş telleri geleneksel ortodonti tedavisinin en eski materyallerindendir. Ortodonti tedavisi denildiğinde ilk akla gelen metal braketlerdir. Ortodonti tedavileri arasında dışarıdan en belirgin gözüken tedavi türüdür. Estetiğin öneminin artması sebebiyle alternatif ortodonti tedavilerine yöneliminde artış olsa da günümüzde hala tel tedavileri arasında oldukça sık kullanılmaktadır.

Porselen Diş Teli

Porselen braketler ve diş telleri metal braket kullanmak istemeyen hastalara çözüm sunmaktadır. Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin hasta sağlığı açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Çocuk Ortodonti Tedavisi 

Çocuklarda ilk ortodonti problemleri 7 yaş civarında kendini göstermeye başlar. Bazı ortodonti problemlerine anında müdahale etmek gerekmektedir. Bazı durumlarda ise problem düzenli ortodonti kontrolü ile takip edilmesi gerekmektedir. Çocukların ağız sağlığına ve diş sağlınına düzenli olarak takip edilmesi ileri dönemde oluşacak her türlü diş probleminin önüne geçilmesini sağlar.

Çocuklarda uygulanan çocuk ortodonti tedavisi; tel tedavisi, invisalign tedavisi ve aparey tedavileridir. Diş ve çene problemlerinin türüne göre bazı zamanlar iki aşamalı ortodonti tedavisi yapılması gerekir. İlk aşama olarak; çene pozisyonlarına yönelik çocuğun büyüme gelişme dönemlerine uygun apareyler ile tedavi yapılır.  İkinci aşama olarak ise; diş pozisyonlarına yönelik ortodonti tedavisi yapılmalıdır. Bu tedavi tel tedavisi veya invisalign telsiz ortodonti tedavisi olabilir.

Fonksiyonel Ortodonti Tedavisi

Fonksiyonel ortodonti tedavisi, çocuğun büyüme gelişimi döneminde uygulanan ve çene kemiklerinin büyümesini yönlendirmeyi amaçlayan bir ortopedik tedavidir. Örnek olarak, alt çenenin geride olduğu durumlarda, alt çenenin büyümesini hızlandırıp ve üst çeneyi yakalamasını sağlamak fonksiyonel ortopedik bir ortodonti tedavidir.

Hareketli Ortodonti Apareyler

Genel olarak çene bozukluklarının tedavisinde kullanılan hareketli ortodonti aparey çeşitleri arasından bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli yapılır. Ağız içi hareketli apareyler, üzerlerine konulan yaylar ve vidalar ile dişleri düzeltirken hastaya da istediği zaman apareyi çıkarma avantajı tanır.

Hızlandırılmış Ortodonti (Acceledent)

AcceleDent, dişlere ve dişlerin etrafındaki alveol yapıya titreşim kuvveti yayarak ortodontik tedavi sırasında diş hareketinin hızlandırır. Böylece tedavi sürecinin kısalmasını sağlayan bir araçtır.

Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli)

Dişlerin dil tarafındaki iç yüzeylerine yerleştirilen materyaller sayesinde yapılan ortodontik tedaviye lingual ortodonti olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda içeriden tel, görünmeyen tel tedavisi gibi isimlerle de bilinmektedir.

Invisalign (Telsiz Ortodonti)

Invisalign telsiz ortodonti tedavisi kişiye has üretilen şeffaf plaklar (aligner) sayesinde telsiz ortodonti tedavisi sağlayan bir sistemdir. Böylece dişlerinizdeki çapraşıklıklar ortodonti tedavisi gördüğünüz fark edilmeden günden güne düzelir.

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları içermektedir. Şiddetli çene problemlerine sahip olan hastalarda ortodontik tedavi tek başına yeterli gelmemektedir ve ideal diş ilişkilerinin sağlanması için çene operasyonlarına yani ortognatik cerrahiye ihtiyaç duyulur.

Meltem Mutlu Güler Diş Kliniği Sakarya’da Nerede Hizmet Vermektedir?

Diş kliniğimiz, Arabacıalanı, Çark Cd. No:310 D:309, 54050 Serdivan/Sakarya’da hizmet vermektedir.

×