Spor Diş Hekimliği

/
Spor Diş Hekimliği

Spor diş hekimliğinin ilgi alanı kaza sonucu oluşabilecek çene, yüz ve diş travmalarına yönelik tedaviler ve koruyucu uygulamaları içermektedir. Amatör veya profesyonel, aktif olarak herhangi bir spor dalı ile uğraşıyorsanız çene ve yüz bölgesinin travma riskini değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

Spor Diş Hekimliği İlgi Alanı Nedir?

Spor diş hekimliği sporcuların ve spor ile ilgilenen kişilerin öncelikle spor esnasında yaşayabileceği travmalara karşı koruyucu diş uygulamalarını kapsar. Ayrıca herhangi bir travma sonucunda oluşan diş ve çene kırıkları gibi dental ve çene ile ilgili travmalar da ilgi alanı içindedir. Spor esnasında oluşan travmalar bazen ilk anda kendi göstermez. Zamanla ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle çene ya da dişe gelen herhangi bir travma durumunda diş hekimine kontrole gitmek faydalı olacaktır. Diş hekiminiz gerekli röntgenler ile çene, çene eklemi ya da diş köklerinde travmaya bağlı kırık vb. durumları değerlendirecektir.

Spor Diş Hekimliğinin Koruyucu Uygulamaları Nelerdir?

Aktif olarak spor yapan bireyler ağız ve çevresindeki dokular ile dişleri koruyucu apareyler kullanarak spor kazalarına karşı önlem alabilirler. Spor esnasında takılan bu diş apareyleri gelen darbelere karşı sert ve yumuşak dokuların korunmasını sağlar. (Boksörlerin taktığı diş apareyleri koruyucu diş apareylerine bir örnek olabilir.)

Koruyucu diş apareylerinin tipine yapılan spor türüne göre karar verilebilir. Diş apareyleri sadece üst çene ya da hem üst hem alt çeneyi kapsayacak şekilde tasarlanabilir.

Koruyucu Diş Apareyleri Nasıl Yapılır?

Koruyucu diş apareyleri kişiye özel olarak yapılmalıdır. Bunun için önce diş ölçüleriniz alınır. Diş laboratuarında sizin için tasarlanan aparaye göre üretime geçilir. Çoğunlukla koruyucu diş apareyleri şeffaf ve termoplastik materyalden yapılır.

Koruyucu Diş Apareylerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Koruyucu diş apareyleri kullanılmadan önce dişlerin fırçalanması ardından diş apareyinin kullanılması gerekir. Bu şekilde kullanıldığında apareyin temizliğini sağlamak daha kolay olacaktır. Diş apareyleri kullanıldıktan sonra diş fırçası ve su yardımıyla temizlenir. Aparey kutusunda saklanır.

Koruyucu Diş Apareylerinin Ömrü Nedir?

Koruyucu diş apareyleri iyi bakıldığında oldukça uzun süre kullanılabilir. Herhangi bir diş tedavisi (dolgu, protez vb.) sonrasında aparey uyumunda problem olursa yenilenmesinde fayda olacaktır.

Diş Teli Tedavisi Gören Hastalar Koruyucu Diş Apareylerini Kullanabilir Mi?

Özellikle diş teli tedavisi gören ortodonti hastalarında gelen darbeler sonucunda diş tellerinde ve braketlerde deformasyon olmaması ve çevre diş dokularının yara almaması için kullanılması oldukça faydalı olacaktır.

Bisiklet, kayak, snowboard gibi bazı spor dallarında koruyucu diş apareylerinin yanı sıra kask kullanmak  oldukça önemlidir. Ayrıca spor esnasında çeşitli koruyucu elbiseler kullanılması gelen darbeleri absorbe ederek yaralanmaları azaltır.

×