Invisalign (Şeffaf Plak Tedavisi)

/
/
Invisalign (Şeffaf Plak Tedavisi)

İnvisalign (Şeffaf Plak) Nedir?

İnvisalign tedavisi (şeffaf plak tedavisi) kişiye özel üretilen şeffaf plaklar (aligner) sayesinde telsiz ortodonti tedavisi sağlayan bir sistemdir. Bu sayede dişlerinizdeki çapraşıklıklar ortodonti tedavisi gördüğünüz fark edilmeden günden güne düzelir.

İnvisalign Tedavisine Nasıl Başlayabilirim?

Öncelikle ortodontistinizin muayenesi sonucunda gerekli olan diğer dental işlemlerinizin (dolgu, diş taşı temizliği vb.) yapılması gerekmektedir. Ardından dişlerinizin 3 boyutlu dijital taraması (CAD-CAM sistemi) ve/veya ölçüleri alınır. Kayıtlarınız Amerika’daki merkeze gönderilir ve tedavi simülasyonunuz hazırlanır. 2. seansınıza kadar (ortalama 4-6 hafta) plaklarınız kliniğe ulaşmaktadır.

Şeffaf Plaklarla Dişler Nasıl Hareket Ediyor?

Diş pozisyonlarınız bilgisayar ortamına aktarılır ve hazırlanan simülasyonda her ay yaklaşık 1 mm diş hareketi olacak şekilde plaklarınız üretilir. Her plak 15 gün süre ile takılır. Bu sayede dişler her bir plak sayesinde hareket etmiş olur.

İnvisalign (Şeffaf Plak) Tedavisinin Avantajları 

 • İnvisalign (şeffaf plak) tedavisinde tedavinin bitimini tedavi başında görebilirsiniz.Bilgisayar ortamında hazırlanan 3 boyutlu simülasyon sayesinde tedavinizin sonunu görebilirsiniz. Invisalign tedavisi diğer ortodontik tedavilerin aksine bu imkanı sağlamaktadır.
 • Günlük hayatınızı etkilemez.
 • Yemek yerken plaklarınızı çıkartacağınız için diğer ortodontik tedavilerin aksine yeme-içme konusunda sınırlarınız yoktur.
 • Dişlerinizi rahatlıkla fırçalayabilirsiniz.
 • İnvisalign plakları esnek ve yumuşaktır. Tel ve braket gibi sert materyaller kullanılmadığı için batma gibi rahatsızlıklar yaşamazsınız.
 • Sabit ortodontik tedavilerden olmadığı icin istediğinizde çıkartabilirsiniz.
 • Konuşma olarak bakıldığında hastaların invisalign tedavisine adaptasyonu tel tedavisinden daha kolay olmaktadır. Birkaç gün içerisinde invisalign plaklarına alışılmaktadır. Ayrıca, özel bir gününüzde ya da bir toplantıda invisalign plaklarınızı çıkartmanız da mümkündür.
 • Dişlerin üzerinde sabit braket veya teller olmadığı için ağız hijyeni kolayca sağlanabilir. Invisalign, tüm ortodontik tedaviler arasında ağız hijyeninin en kolay sağlandığı ortodontik tedavi yöntemidir.
 • Nikel alerjisi olan hastalarda bu tedaviden faydalanabilmektedir.
 • Gebelik-Emzirme Döneminde de kullanılabilmektedir.​

İnvisalign (Şeffaf Plak) Tedavisinin Dezavantajları

 • İnvisalign plaklarınızı ilk taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Bu baskı birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.
 • Lingual tedavi ve invisalign tedavisi kişiye özel üretilen ve dışarıdan belli olmayan ortodontik tedavilerdir. Bu nedenle geleneksel ortodontik tedavilerden biraz daha maliyetlidir.
 • İnvisalign plakları termoplastik materyallerdir. Plaklar ile çay ve kahve tüketilmemesi önerilmektedir.

İnvisalign (Şeffaf Plak) Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

İnvisalign (şeffaf plak), çoğunlukla hafif ve orta çapraşıklık vakalarında kullanılmaktadır. Ortodontistinizin muayenesi sonucu tedaviye uygunluğunuz kesinleşecektir.

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi invisalign tedavisi de her yaşta uygulanabilir. Ancak çocuk hastalarda diş sürmeleri önemlidir. Tüm kalıcı dişlerin sürmesi ortalama 13-14 yaşlarında olmaktadır.​

Plakları Günde Ortalama Ne Kadar Süreyle Kullanmak Gerekir?

İnvisalign şeffaf plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekmektedir. Yemek yediğiniz zamanlar haricinde plakları kullanmalısınız. Ancak haftada birkaç saat özel bir etkinlik ya da önemli bir toplantı için kaçamak yapabilirsiniz.

Her hastanın tedavi süresi farklı olabilir. Tedavi metodları arasında ciddi bir süre farkı yoktur. Ancak invisalign tedavisi günlük hayatı etkilemediği için tedavi süresi hastalar için ciddi önem arz etmemektedir.

​Sabah ve akşam ılık su ve diş fırçası kullanarak temizlemeniz gerekmektedir. Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayıp takmanız tavsiye edilir.

Aşırı miktarda sigara ve puro kullanımı sararmaya neden olur. Renkli içeçekler ise ciddi bir etkiye sebebiyet vermez. Ayrıca plaklar sadece 15 gün kullanılıp ardından yeni plak kullanıma geçilmektedir.

Plaklar Bisphenol-A (BPA) ve/veya Phthalates (fitalat) İçerir Mi?

İnvisalign şeffaf plakları birçok ülkede kullanılımı yasaklanan BPA ve fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler içermez.

İnvisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi Sonunda Ek Bir İşlem Yapılır Mı?

Her ortodontik tedavinin sonunda olduğu gibi koruyucu uygulamalar yapılmaktadır. En yaygın koruyucu uygulama retainer yani dişlerin iç tarafına yerleştirilen sabitleyici ince bir teldir. Retainer kullanma sürenizi ortodontistiniz belirleyecektir.Koruyucu uygulamanıza ortodontistiniz karar verecektir.

Meltem Mutlu Güler Diş Kliniği Sakarya’da Nerede Hizmet Vermektedir?

Diş kliniğimiz, Arabacıalanı, Çark Cd. No:310 D:309, 54050 Serdivan/Sakarya’da  hizmet vermektedir.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

İnvisalign diş şeffaf plak tedavisi kişiye özel uygulanan bir işlemdir. Dilerseniz aşağıdaki hızlı iletişim formunu doldurabilir ve diş şeffaf plak fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Invisaling şeffaf plan tedavisi hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Tüm ortodontik tedavilerde dişlerin ve kapanış ilişkilerinin düzelmesi için

ortalama 1,5 sene diyoruz. Ancak bazen kısa süreli tedaviler uygulayabiliyoruz. Örneğin çok basit bir diş çapraşıklığı varsa, ya da protetik bir işlem öncesinde hazırlık için uygulanıyorsa 3 aydan başlayan kısa süreli tedaviler uygulanabiliyor.

Şeffaf plak tedavileri yeme-içme kısıtlamasının en az olduğu ortodontik tedavi türüdür. Tedavi boyunca hastalar sert gıdalar dahil olmak üzere her türlü gıdayı tüketebilir. Bu sebepten ötürü tedavi boyunca hasta motivasyonunu sağlamak daha kolaydır. Özellikle çocuk hastaların tedaviye koopere olma oranları yüksektir.

Şeffaf plak tedavilerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, plakların günde 21 saat takılmasıdır. Yemeklerde plaklar çıkarılır ancak çok sıcak olmamak kaydıyla plaklar ağızdayken içecek tüketiminin bir sakıncası yoktur. Plak kullanımının etkinliği tedavi başarısını arttırmaktadır. 

Dişlerdeki ortodontik problemlerin (diş çapraşıklığı, diş ayrıklığı, üst çene geriliği…) şiddeti ile orantılı olarak şeffaf plak invisalign tedavilerin sonunda oldukça belirgin farklar gözlenebilir. Çok şiddetli ortodontik problemlerde dişlerin öncesi sonrası görünümlerde büyük miktarda farklılıklar olmaktadır.

 

Şeffaf plak tedavilerinin tamamen dijital olarak planlanıyor olması, ortodontik tedavi öncesinde dişlerin tedavi sonundaki görünümleri hastaya gösterebilme avantajı sağlar. 3 boyutlu diş modelleri ve ortodontik tedavi simülasyonları sayesinde hastalar tedavi sonundaki diş dizilimini görebilir. Henüz tedavi başından tedavi sonundaki diş dizilimlerini, diş çapraşıklığının şeffaf plak invisalign tedavileri ile nasıl düzeleceğini görebilirsiniz. Aynı zamanda şeffaf plak tedavi sürecinde clincheck software programı sayesinde ortodontistiniz ile birlikte günden güne dişlerinizdeki düzelmeleri inceleyebilirsiniz.

İnvisalign şeffaf plak tedavilerinde ortodontik problemin türüne göre farklı tedavi öncesi sonrası görselleri mevcuttur. Diş çapraşıklığı, diş ayrıklığı, alt çenenin geride olması, üst çenenin geride olması, ters kapanış, çene darlığı vb birçok ortodontik problemde ortodontistinize tedavi öncesi sonrası için danışabilirsiniz. Ortodontistiniz tecrübesi ve şeffaf plak tedavisi uyguladığı çeşitli ortodontik problemlere sahip hasta oranında size detaylı bilgi verecektir. Ortodonti problemlerine göre dişlerin 3 boyutlu simülasyonlar ile nasıl düzeldiğini ortodontistiniz ile birlikte inceleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için öncelikle bir ortodontiste danışmanız gerekmektedir.

 

Günümüzde artık diş teli yerine şeffaf plaklar kullanarak dişleri hareket ettirip düzgün bir diş dizilimi elde edebiliyoruz.

Diş teli tedavisi ile şeffaf plak tedavisi arasındaki farklar:

 • Estetik: Şeffaf plaklar transparan yapısı sayesinde dışarıdan belli olmaz. Düğün, davet gibi özel günlerinizde plaklarınızı çıkartarak tedaviye ara verebilirsiniz.
 • Konfor: Şeffaf plaklar diş tellerindeki gibi tel ve braket gibi unsurlar içermez. Bu nedenle tedavi boyunca batma, ağrı gibi problemler yaşamazsınız.
 • Hız: Şeffaf plak tedavilerinde tüm tedavi dijital olarak planlanmaktadır. Bu sayede oldukça öngörülebilir tedaviler planlanmaktadır. Ayrıca tedavi planına göre şeffaf plaklar kişiye özel olarak üretildiği için tedavi süreci birçok vakada diş telinden daha kısa sürmektedir.
 • Öngörülebilirlik: Tedavi öncesi sonrası simülasyonlarınızı ve tüm tedavi sürecinizi 3 boyutlu diş modelleri üzerinde ortodontistiniz ile birlikte gö
×