Çocuk Ortodonti

/
/
Çocuk Ortodonti

Çocuk ortodonti tedavileri tel tedavisi, invisalign tedavisi ve aparey tedavileridir. Diş ve çene problemlerinin türüne göre bazen iki aşamalı ortodonti tedavisi yapılması gerekir. İlk aşamada; çene pozisyonlarına yönelik çocuğun büyüme gelişme dönemlerine uygun apareyler ile tedavi yapılır. İkinci aşamada ise diş pozisyonlarına yönelik ortodonti tedavisi yapılmalıdır. Bu tedavi tel tedavisi veya invisalign telsiz ortodonti tedavisi olabilir.

Çocuğumda Ortodonti Problemi Olabilir Mi?

Çocuklardaki birtakım çene problemleri henüz dişlerin tamamı çıkmadan dahi kendini gösterebilir. Bu çene problemlerini bazen aileler kendileri farkeder fakat çoğu kez ortodonti muayenesi sırasında ortodontist tarafından belirlenir. Bu nedenle ailelerin hiçbir problem olmasa dahi çocukları 7 yaş civarında ortodontiste muayene ettirmeleri çok önemlidir. Ortodontist kimi problemlere anında müdahale ederken bazı durumlarda düzenli takip etmek isteyebilir.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Çocuklarda ilk ortodonti problemleri 7 yaş civarında kendini gösterir. Bazı ortodonti problemlerine hemen müdahale etmek gerekirken bazı durumlarda ise düzenli ortodonti kontrolü ile takip edilmesi gerekir. Çocukların ağız ve diş sağlının düzenli takip edilmesi gelecekte oluşacak her türlü diş probleminin önüne geçilmesini sağlar.

Çocuğumun dişlerinde ortodonti problemi var. Biraz büyümesini bekleyebilir miyim?

Çene problemlerinde doğru zamanda müdahale oldukça önemlidir. Erken müdahale edilmeyen ortodonti problemlerinin sonucunda çene büyüme ve gelişmelerinde asimetri veya orantısızlık görülebilir. Çocuklarda ortodonti tedavisi için ailelerin temkinli davranmaları ve ortodonti problemlerini ihmal etmemeleri gerekmektedir.

Erken dönemlerde yapılan ortodonti tedavilerinde geri dönüş olur mu?

Ortodonti tedavileri bittikten sonra pekiştirme tedavisinin yapılması çok önemlidir. Geri dönüş görülen ortodonti problemleri çocuğun yaşı ile ilgili değildir. Pekiştirme tedavisinde yapılan birtakım yanlışlar dişlerin geri dönmesine neden olabilir.

Süt dişleri henüz düşmedi. Ortodonti tedavisi yapılabilir mi?

Ortodonti problemlerinin tamamı dişlerle ilgili değildir. Özellikle çene ilişkilerinde yaşanan problemlerde erken müdahale çok önemlidir. Süt dişleri düşmeden başlanması gereken durumlar olabilir. Tedavinin doğru zamanlamasını ortodontist belirleyecektir.

Süt Dişleri Çürük Sebebiyle Çekildi. Ortodonti Problemi Oluşur Mu?

Kesinlikle. Çocuğunuzun çene gelişiminde hiçbir problem olmasa dahi. Zamanından önce çekilmesi gereken süt dişleri ortodontik probleme sebep olabilir. Zaman kaybetmeden ortodontiste muayene olmanız gerekir. Gerekli önlemleri ortodontist alacaktır.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi Sadece Aparey ve Teller İle Mi Yapılır?

Hayır. Bazı durumlarda hiçbir ortodontik malzeme kullanmadan sadece dişlerin sürme yönlerini kullanarak ortodontik problemin önüne geçilebilir. Bunun için erken dönem ortodontik muayene ve düzenli takip gereklidir.

Çocuğum Tel Takmak İstemiyor. Ne Yapmalıyım?

Bu durumda ortodontistinizden görüşme randevusu talep etmelisiniz. Tel tedavisinin çocuğunuzun sağlığı açısından gerekli olduğunu düzgün bir biçimde anlattığımızda kooperasyon ve motivasyon sağlamamız daha kolay olacaktır.

Çocuğum Diş Teli Takmak İstemezse Alternatif Yöntemler Var Mıdır?

Günümüzde dijital ortodonti ile telsiz ortodonti tedavisi yapılması mümkün. INVISALIGN şeffaf plak tedavisi ile tel takmadan çocuklara da ortodonti tedavisi yapılabilir. Detaylar için kliniğimize başvurabilirsiniz.

×