Hızlandırılmış Ortodonti Tedavisi

/
/
Hızlandırılmış Ortodonti Tedavisi

Hızlandırılmış ortodontik tedaviler (Acceledent); dişlere ve dişlerin etrafındaki alveol yapıya titreşim kuvveti yayarak tedavi sırasında diş hareketini hızlandırmayı ve diş teli tedavi süresini kısaltmayı sağlayan bir araç ile gerçekleşmektedir.

Hastaların ortodontik tedavilerde en çok merak ettiği konu tedavi süresidir. AcceleDent ultrasonik sistem, gün içinde 20 dakika boyunca dişlere belirli bir frekansta (30hz) vibrasyon göndermektedir. Ortodontik diş hareketi kemikteki remodeling sayesinde gerçekleşmektedir. Acceledentin sağladığı titreşim hareketi kemikteki remodellingi hızlandırır.

Kemikteki remodellingi hızlandırarak diş hareketi hızını arttıran farklı yöntemler de mevcuttur. Ancak bu yöntemler, kemikte cerrahi bir işlem yapılarak elde edilir. Bu cerrahi işlemler alveol kemiğinde mikro çatlaklar oluşturmayı, diş hareketini hızlandırmayı vb. yöntemleri içerir (Kaynak; Contemporary Orthodontics, William R. Proffit, Fifth Edition, 2012).

Acceledent ise cerrahi bir işlem olmadan güvenli bir şekilde sadece titreşim ile diş hareketini hızlandırır.  Acceledent FDA (Food and Drug Administration) onaylı bir üründür. Ortodonti tedavi sürelerini kısaltarak, sağlıklı ve güzel dişlere daha hızlı kavuşma imkanı sağlar.

AcceleDent İle Hızlı Ortodonti

FDA onaylı Acceledent cihazı, tedavi süresince veya 3-4 ay boyunca günde 20 dakika kullanılmaktadır. Acceledentin kullanım süresi ve şekli tedaviyi yapacak olan ortodontist tarafından belirlenir. Kullanımı oldukça kolay olan bu cihaz, belli bir frekansta çalışarak dişlere titreşim verir. Ortalama tedavi süresini 20% oranında kısaltabilen bu yöntem, ortodonti tedavisi uzun olan hastalara alternatif bir çözüm sunar. Diş teli uygulaması ortodontik problemin şekline göre değişebilmekle beraber, orta ve uzun süreli bir ortodonti tedavisidir. İş ve özel hayatta tellerin ne kadar süreyle kalacağı ortodonti hastaları açısından önemlidir.

Hızlı ortodonti tedavisi alanında son yıllarda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu alanda önemli bir yenilik olan FDA onaylı Acceledent ile normal tedavi yöntemleriyle iki yıl sürecek olan bir ortodonti tedavisi, Acceledent ile 1-1,5 yıllık bir sürede tamamlanabilir.

Acceledent cihazı ile diş çekimli ortodontik tedavilerde kanin dişinin distalizasyonunda ciddi anlamda çekim boşluğunun kapanma süresinin kısaldığı görülmektedir.

×