Bonding (Estetik Dolgu)

/
/
Bonding (Estetik Dolgu)

Bonding (kompozit dolgu) işlemi dişin yapısında aşındırma olmaksızın yapılan estetik dolgu işlemidir. Kompozit dolgu, kompozit veneer, kompozit lamina diş olarak da isimlendirilir.

Bonding Kimlere Uygulanabilir?

  • Diş kaplaması ve lamina istemeyen kişilere,
  • Diş kırıklarında ve zedelenmelerinde,
  • Yaşı küçük olan hastalara,
  • Dişler arasında boşluk bulunduğunda,
  • Ortodonti tedavisi sonrasında diş büyütme işlemi olarak uygulanabilir.

Bonding’in Herhangi Bir Zararı Var Mıdır?

Bonding işlemi çocuklar dahil herkese uygulanabilecek bir tedavidir. Herhangi bir zararı yoktur.

Avantajı ve Dezavantajı Nedir?

Oldukça doğal ve basit bir tedavidir. Hızlı sonuç verir. Laminalardan maliyeti daha düşüktür. Yılda bir cila yapılması gerekir. Yıllar içerisinde özellikle çay,kahve ve sigara tüketiminde renkleşme yapabilir. Bonding işlemi geri dönüşü olan bir işlemdir, istenildiğinde dişler eski haline getirilebilir.

Bonding Uygulaması Sonrası Diş Bakımı

Bonding işlemi ekstra bir bakım gerektirmez. Standart günlük diş bakımı yeterlidir. Yılda bir kontrol edilmesi tercih edilir.

Bonding Uygulamasının Ömrü Ne Kadardır?

Bonding uygulamaları estetik kompozit dolgu uygulamalarıdır. Zamanla ağız içi sıvılardan kompozitin yapısı değişebilir. Çay, kahve, sigara kullanımı renk değişimine sebep olabilir. Belli bir ömrü olmayıp, kişinin bakımına bağlıdır. Düzenli diş taşı temizliği ve cila yaptırılması, renkli içeceklerden ve sigaradan uzak durulması ömrünü uzatır. Gelişen teknoloji sayesinde diş hekimliğinde kullanılan estetik dolgular oldukça dayanıklı hale gelmiştir.

×