Porselen Diş Teli

/
/
Porselen Diş Teli

Porselen diş teli (braket) aksine geleneksel metal diş teli bazı ortodonti hastalarında estetik kaygılar yaratabilir. Profesyonel veya sosyal yaşantılarında metal diş telleri ve braketler kullanmak istemeyen kişiler için porselen braket ve teller alternatif bir ortodontik tedavi seçeneğidir.

Porselen braketler ve diş telleri metal braket kullanmak istemeyen hastalara çözüm sunmaktadır. Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin hasta sağlığı açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Nikel veya diğer metal alerjisi bulunan ortodonti hastaları rahatlıkla porselen tel ve braketler kullanabilirler.

Porselen Diş Telinin (Braket) Özellikleri

Porselen braketler diş üzerinde doğru konumlandırıldığında ve hasta belirtilen ortodonti kurallarına düzgün uyduğunda tedavi süresinde ciddi bir fark yaratmamaktadır.

Porselen braketler ve diş telleri ortodontide estetik gereklilikler düşünülerek yaratılmıştır.

Renkleşme problemi gibi estetik bir sorun üretilme sebebine aykırıdır. Doğru ortodonti malzemeleri seçildiğinde, porselen braketler çay, kahve, sigara gibi etkenler yüzünden kesinlikle renkleşmez. Renkleşme ortodontik elastiklerde görülebilir. Bu durumda da seansta elastikler değiştirilerek bu sorunun önüne geçilir.

Porselen braketleri aktif spor hayatı olan ortodonti hastaları dahi kullanabilir. Kırılma ihtimaline karşı gerekli ortodontik koruyucu malzemeler hakkında ortodontistiniz yönlendirecektir.

Porselen braketler şeffaftır. Işık altında dişle aynı yansımayı yaparlar. Fotoğraflarda belli olmazlar.

Porselen braketler ekstra bir koruma yöntemi gerektirmez. Ortodonti tedavisi için genel uyulması gereken kurallara (Sert gıdalar ve yapışkan yiyecekler yememek gibi) dikkat edilmesi yeterlidir.

Porselen Diş Teli Özellikleri ve Avantajları

Gelişen diş hekimliği teknolojisiyle birlikte dişlerinin görünümünden rahatsız olanlar için farklı tedavi alternatifleri sunulmaya başlandı. Bunlardan biri olan porselen diş telleri, klasik metal tellerinin belirginliğine karşın dikkatli bakılmadıkça fark edilmemesi nedeniyle tercih ediliyor.

Kişiye has olarak tasarlanan ve dişe takıldığında fark edilmeyen yapısı ve estetik olması sayesinde tercih edilen şeffaf diş telinin avantajlarına bakıcak olursak:

  • Porselen diş telleri son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde güçlü hale gelmiştir.
  • Şeffaf özellikleri sayesinde fark edilmezler.
  • Şeffaf diş telleri kişilerde alerjik reaksiyona sebep olmamaktadır.
  • Darbelere ve sert yiyeceklere karşı dayanıklıdır.
  • Tedavi sürecini rahatça izlenebilir.

Porselen Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

  • Şeffaf diş teli tedavisi uygulamasının birkaç dezavantajı da bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;
  • Porselen tellerin, metal tellere oranla daha yavaş sonuç vermektedir.
  • Dayanıklılığının daha az olmasıdır.
  • Metal tedavisinde olduğu gibi hastanın yediklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Asitli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Porselen Diş Teli (Braket) Fiyatları

Porselen braket ve diş tellerinin fiyatı geleneksel metal braket fiyatlarından farklı olabilir. Tedavi fiyatlarının sizin için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ancak her kişinin ortodonti problemi ve tedavi süreleri birbirinden farklıdır. Doğru bilgilendirme için muayene olmanız daha sağlıklı olacaktır.

×