Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

/
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinin ilgi alanı dental implantlar, 20 yaş diş çekimleri, gömük dişlerin çekimi ve çene eklem rahatsızlıklarının bir bölümüdür. Ağız içindeki tüm dokuların (dil, yanak, dudak, tükürük bezleri vb.) dişlerin, çene ve çene ekleminin hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavileri gerçekleştirilir.

20 yaş dişi nedir?

20 yaş dişleri genellikle 20’li yaşların başında sürmesi gereken dişlerdir. Bu dişler azı dişlerin arkasında diş arkının en sonunda yer alan dişlerdir.  3. azı dişi olarak adlandırılır.

20 yaş dişi çekilmeli midir?

20 yaş dişleri karşıt dişler ile (alt çene ve üst çene  20 yaş dişleri) uygun pozisyonda çıktıklarında ve diş arkına uygun şekilde yerleştiğinde çekilmesine gerek yoktur. Ancak çoğu hastada bu şekilde düzgün yerleşemez.

20 yaş dişi problemleri nelerdir?

Yanak tarafına doğru çıkabilir ya da gömük olarak kalabilirler.
Karşıt dişle düzgün bir temas oluşturamadıkları için yanakta yara ve çiğnemede problem yaratabilirler.
Diş kapanışlarında değişime sebep olup çene eklem rahatsızlıklarına sebep olabilirler.
Yarısı ağız içine sürmüş ancak diğer kısmı gömük olduğunda düzgün temizlenemezler. Enfeksiyon odağı olarak problem yaratırlar. Ağrı kaynağı olabilirler.

20 yaş diş çekimi ağrılı bir işlem midir?

Uygun yapılan anestezi ve cerrahi sayesinde ağrısız bir şekilde diş çekimi gerçekleşir. Anestezinin etkisinin geçmesini takibinden bir miktar ağrı olabilir. Ağrı kesici kullanımı bu durumda yeterli olacaktır.

20 yaş diş çekimi sonrasında morarma ve şişme olur mu?

Yanakta şişme ve renk değişimleri kişiden kişiye ve dişin durumuna göre değişkenlik gösterir. Şişlik oluşmaması için çekim sonrası ilk gün buz tatbiki oldukça önemlidir.

×