Diş Protezi

/
/
Diş Protezi

Diş Protezi Nedir?

Diş protezleri; varolan dişlerdeki madde kayıplarını ya da estetik olarak görüntülerini değiştirmek amacıyla yapılan dişin sadece bir kısmını ya da tamamını kaplayan materyallerdir. Ayrıca eksik olan dişlerin yerine de yapılabilir.

Diş Protezi Çeşitleri

Hareketli Diş Protezleri

Hareketli protezler tam ya da bölümlü takıp çıkartılabilen diş protezleridir.

Sabit Diş Protezleri

  • Metal destekli protezler: Estetik açıdan ön bölge dişlerde tercih edilmezler. Maliyet açısından diğer protez türlerinden daha uygundur.
  • Full porselen zirkonyum protezler: Alt yapısında metal kullanılmayan tamamen porselenden yapılan dişlerdir. Estetik açıdan tercih edilebilir.
  • Emax porselenler: Günümüzde doğala en yakın sonuç veren materyallerdir. Özel bir teknik ile çalışılması gerekilen el işçiliğinin önemli olduğu protezlerdir. Bu nedenle diş hekimleri bu alanda uzmanlaşmış diş teknisyenleri ve diş laboratuarı ile çalışılma yürütmelidir. Estetik diş hekimliğinde oldukça sık kullanılan protezlerdir.

Estetik Diş Protezleri

Estetik gülüş tasarımı kişiye özel planlanması gerekir. Gülüş tasarımı yapılırken olabildiğince var olan dişleri doğal haliyle kullanmak gerekir.

  • Dişlerinizin formlarında  problem yoksa sadece pozisyonlarının düzeltilmesi gerekiyorsa; (çapraşıklık ya da diş aralıkları gibi) ortodonti tedavisi sizin için uygun olacaktır.
  •  Dişlerinizin hem formlarında hem pozisyonlarında birtakım değişiklikler yapılması gerekiyorsa; burada minimum madde kaybı ile dişlerinize olabildiğince az dokunarak tedavi yapılması en doğaldır. Öncelikle ortodonti tedavisi ile diş pozisyonlarınız düzeltilir. Dişlerinizdeki form bozuklukları ise minik restoratif dokunuşlar ile düzeltilir. Eğer ki dişlerinizdeki form bozuklukları ve madde kayıpları fazla ise lamina tedavisi ile kombine tedavi uygulanabilir.
  • Dişlerinizde kapanış problemleri varsa; arka dişlerin çiğneme yüzeylerinin düzgün temas etmemesi, alt ve üst ön dişlerin arasında çok fazla ya da çok az mesafe olması gibi bu durumda öncelikle ortodonti tedavisi ile kapanışının düzeltilmesi gerekir. Eğer ki dişlerde form problemleri varsa ortodonti tedavisinin ardından restoratif diş tedavileri yapılabilir.
  • Dişlerinizde kapanış problemi ya da herhangi bir pozisyon problemi yoksa sadece dişlerinizin formlarını değiştirmek gerekiyorsa; bu durumda ortodonti tedavisi uygulanmadan sadece restoratif tedaviler uygulanabilir. (Kompozit dolgu veya lamina tedavileri gibi)

Lamina tedavileri ve diğer restoratif tedavi türlerini (kompozit bonding vb.) estetik diş hekimliği başlığı altında bulabilirsiniz.

×