Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi Bölüm 2

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum Okurları,

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Yöntemleri yazı dizisinin ikinci bölümünde Ortodontik Tedavi Alternatifleri hakkında merak ettiklerinizi cevaplayacağım.

Ortodonti tedavileri kaç çeşittir?

En genel haliyle ortodonti tedavilerini ikiye ayırabiliriz.

1-  Tel tedavileri (Sabit ortodonti tedavileri)

2- Telsiz ortodonti tedavileri (Takıp çıkartılabilen şeffaf plak (invisalign) tedavileri) 

Tel tedavileri nelerdir?

Tel tedavileri tedavinin başında dişlerin üzerine braket ve tel uygulaması yapılan tedavilerdir. Braketler tedavinin sonuna kadar dişlerin üzerinde kalır. Bu nedenle sabit ortodonti tedavileri denilmektedir.

1- Metal braket ile uygulanan tel tedavileri: En klasik ortodontik tedavi yöntemidir. Kullanılan materyaller metal olduğu için gri renkli bir görüntü vardır.

2- Porselen braket ile uygulanan tel tedavileri: Şeffaf veya estetik braket olarak da adlandırılır. Dişlerle aynı renkte yansıma yaptıkları için metal braketlerde olduğu gibi gri renkli bir görüntü oluşturmazlar.

 3- Görünmeyen tel tedavisi (Lingual Ortodonti): Lingual ortodonti tedavisinde teller dişlerin dil tarafına bakan iç yüzeylerine yerleştirilir. Dışarıdan görünmemesinden dolayı görünmeyen tel tedavisi denilmektedir.

Telsiz ortodontik tedavi (Invisalign tedavisi) nedir?

Bu yöntemde diğer ortodonti tedavilerinde olduğu gibi sabit bir materyal (braket, tel) uygulanmaz. Dişler takıp çıkartılabilen şeffaf plaklar yardımı ile hareket ettirilir. Yemek yerken plaklar çıkartılır. Yeme içmede bir kısıtlama söz konusu değildir.

Sağlıkla güldüğünüz mutlu bir hafta olsun. Sevgiyle kalın!