Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi Bölüm 1

Ortodontik Diş Tedavilerinde Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

Sevgili Kendime İyi Bakıyorum Okurları,

Sizlere genel diş sağlığı ve ortodonti hakkında keyifli bir yazı dizisi hazırladım. Hastaların en çok sorduğu sorulara ve özellikle doğru bilinen yanlışlara yer vermeyi planladığım haftalık yazı dizimde en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu haftaki yazının konusu: Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi Yöntemleri. İki bölüm halinde yayınlanacak yazının bu bölümünde Yetişkin Ortodontisi, ikinci bölümde ise Tedavi Alternatifleri hakkında merak ettiklerinizi cevaplayacağım.

Ortodontik tedavilerde yaş sınırlaması var mıdır?

Toplumda yaygın görüş ortodontik tedavilerin sadece çocuklara uygulandığı yönündedir. Ancak bu kesinlikle yanlış bir bilgi. Ağız ve diş sağlığı yerinde olan her bireye her yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir.

Yetişkinlerde ortodontik tedavinin hedefleri nedir? Hangi problemler düzeltilebilir?

Tüm ortodontik tedavilerin hedefi, estetik ve fonksiyonel açıdan doğru diş dizilimi ve kapanış ilişkisinin sağlanmasıdır.

Diş çapraşıklıklarının ve dişler arasındaki boşlukların tedavisi (Diastema tedavisi),

Dişsel kapanış problemlerinin düzeltilmesi,

Diş çekimi sonrası çekim boşluğuna kayan dişlerin pozisyonlarının düzeltilmesi,

Implant yapılması gereken ancak implant için yeterli mesafenin olmadığı durumlarda uygun alanın oluşturulması,

Bazı çene eklem problemlerinin tedavisinde,

Ortognatik cerrahi ile birlikte çene ilişkilerindeki problemlerin düzeltilmesi (Alt/Ust çenenin ileride/geride olması, çene darlığı vb.)  gibi konular en temel ortodonti hedeflerindendir.

Çocukken ortodontik tedavi yaptırmadım. Şimdi neden yaptırmalıyım?

Ortodontik tedavi dişlerinizdeki çapraşıklık ve kapanış problemlerinin en doğal çözüm yoludur. Dişlerinizin pozisyonlarındaki problemler ortodontik tedavi ile kolaylıkla düzelebilir. Böylece hiçbir restorasyon olmadan kendi doğal dişlerinizle sağlıklı bir gülüşe sahip olmuş olursunuz.

Dişlerimdeki çapraşıklıklardan estetik olarak rahatsız değilim. Yine de ortodontik tedavi yaptırmalı mıyım?

Ortodontik tedavi sadece estetik sebeplerden dolayı yapılmamaktadır. Hiç farkında olmadığınız bir kapanış probleminiz ya da farklı ortodontik problemleriniz olabilir. Bazı problemlerin teşhisi ancak bir ortodontistin muayenesi sonucunda olabilir. Böylece ileride oluşabilecek çene eklemi rahatsızlıkları, çiğneme problemleri gibi sorunların önüne geçilebilir.

Dişlerdeki çapraşıklıklar, dişlerinizi iyi fırçalayamamanıza sebep olur ve ağız hijyeninin idame ettirilmesi zorlaşır.

Dişlerdeki çapraşıklıkların ağız hijyeni ile ilişkisi nedir?

Çapraşıklık problemleri olan kişiler, diş bakımlarına ne kadar özen gösterseler bile ağız hijyenlerini yeterli ölçüde sağlayamazlar. Zamanla diş çürükleri, diş eti problemleri, ağız kokusu gibi sorunlar oluşur. Dişlerin birbirine komşu arayüz bölgelerinde diş çürükleri oldukça sık görülür. Çapraşıklık nedeniyle bu çürüklerin tespiti zorlaşır.

Yaşla birlikte dişlerin hareketi zorlaşır mı? Yetişkinlerde ortodontik tedavisi süresi daha mı uzundur?

Ortodontik tedavilerde süreyi belirleyen en önemli faktör problem listesinde neler olduğu ve bu problemlerin derecesidir. Örneğin çapraşıklık problemi sebebiyle ortodontik tedaviye ihtiyacınız olduğunu düşünelim. Dişlerdeki çapraşıklık miktarı; hafif, orta ve şiddetli olarak tanımlanır. Böyle bir durumda tedavi süresi çapraşıklık miktarıyla orantılı olarak değişecektir.

Tel tedavisine alışmak ne kadar zaman alır? 

Bazı kişiler 1-2 günde alışır. Adaptasyon süreci maksimum 7- 10 gün sürmektedir.

Tel tedavisi sosyal hayatımı ve iş hayatımı etkiler mi? 

Etkiler, hem de pozitif etkiler. Gün geçtikçe düzelen dişlerinizi görmek sizi etkiler. Diş sağlığına verdiğiniz önem, çevrenizdekileri etkiler. Sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olmak hayatınızın her alanını tartışmasız pozitif yönde etkiler.

İyi ama süreç? İş hayatım, özel hayatım…

Maalesef çoğu kişide tel tedavisine karşı bir ön yargı bulunmakta. Ancak tedaviye karşı oluşan bu ön yargı kişinin önceki deneyimlerinden değil çevresinden aldığı duyumlardan kaynaklı. Tedaviye başlayan kişiler, sürecin hiç de korktukları kadar zor olmadığını söylemekteler. Unutmayın ki siz bir tür tedaviye karar veriyorsunuz ve bunu estetik olduğu kadar sağlıklı dişlere sahip olmak için yapıyorsunuz.

Yazının ikinci bölümü olan Yetişkin Ortodontisinde Tedavi Alternatifleri kısmı cuma günü yayınlanacak. Sizde merak ettiklerinizi bana sorabilir, hatta yazıların konusunu birlikte oluşturabiliriz.

Sağlıkla güldüğünüz mutlu bir hafta olsun. Sevgiyle kalın!

×