Diş Teli Tedavisi Uygulama Adımları

Diş teli tedavisi uygulanacak hastalarda öncelikle ortodontik muayene yapılıp, ortodontik tedaviye gerek olup olmadığı şayet gerekli ise ne zaman yapılması gerektiği konusunda size bilgi verecektir. Doktorunuz, tedavinin yaklaşık ne kadar süreceği ve tedavi maliyeti konusunda da sizi bilgilendirecektir.

Ortodontik tedaviler başlamadan önce ağzında hiçbir çürük diş olmamalıdır. Çünkü diş telleriniz takıldığında dolgu ve diş taşı temizliği tedaviyi aksatacaktır. Ayrıca ağız hijyeni kötü olan, fırçalamada diş etleri kanayan hastaların dişlerine braketlerin yapıştırılması ya da aparey takılması mümkün olmaz.

Ortodonti tedavi planlaması için gerekli olan kayıtlar alınır. Bu ortodonti kayıtları; fotoğraf, diş röntgenleri ve diş modelleri gibi kayıtları içermektedir. Tüm bu ortodonti kayıtları ile uygulanacak olan diş tedavileri planlanır. Ardından diş teli uygulama seansı düzenlenir.

İlk seansta dişlerin hazırlığı yapılır (Diş temizliği gibi). Ardından diş pozisyonlarına uygun biçimde diş yüzeylerine ortodonti braketleri yapıştırılır. Diş telinin takılması ile seans sonlandırılır. Sonraki ortodonti randevularında diş tellerinin aktivasyonu gibi işlemlerle dişlerin ortodontik hareketini yapması izlenir.

×