Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavisi, ortodontist tarafından yapılır ve dişlerle çenenin üç boyutlu olarak uyum içerisine getirilmesi işlemini içerir. Diş teli tedavisine ortodontik tedavi de denir. Ortodontik tedavi sayesinde her yaştaki insan için güzel bir gülümseme, iyileştirilmiş ağız diş sağlığı ve daha kaliteli bir yaşam sağlanabilir.

Diş telleri istenen yönde, belirli bir zaman boyunca, sürekli güç uygulama prensibiyle çalışır. Uygulanan güç çok fazla olursa dişe ve dişi çevreleyen dokulara zarar verebilir. Dişlerin arzulanan pozisyonu almaları sadece sürekli ve hafif bir basınçla sağlanabilir. Diş teli tedavinizi belirlerken, teknolojik imkanlar ile görünmeyen kişiye özel, dilerseniz tel takmadan size özel üretilen şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti tedavisi görebilirsiniz.

Diş teli tedavisinin amacı dişleri kemik içerisinde hareket ettirmektir. Bu hareketin birkaç gün içinde olması mümkün değildir. Dişlerin kemik içerisinde ayda 1 ya da 2 mm kadar hareket etmesi beklenir. Diş teli tedavileri ortalama 12 – 18 ay sürmektedir. Ortodonti tedavilerinde süre yapılacak diş tedavilerinin türüne ve hastanın ortodonti problemine göre belirlenir.

×