Diş Teli Tedavileri Nelerdir?

Diş teli tedavileri, diş yamukluklarını ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan tedavi şekline halk arasında verilen isimdir. Tedavinin başında dişlerin üzerine braket ve tel uygulaması yapılan tedavilerdir. Braketler tedavinin sonuna kadar dişlerin üzerinde kalır. Bu nedenle sabit ortodonti tedavileri denilmektedir. Diş telleri, telin elastik deformasyonundan faydalanarak dişlere kuvvet uygular ve diş hareketini sağlar.

  • Metal Braket ile uygulanan tel tedavileri: En klasik ortodontik tedavi yöntemidir. Kullanılan materyaller metal olduğu için gri renkli bir görüntü vardır.
  • Porselen Braket ile uygulanan tel tedavileri: Şeffaf veya estetik braket olarak da adlandırılır. Dişlerle aynı renkte yansıma yaptıkları için metal braketlerde olduğu gibi gri renkli bir görüntü oluşturmazlar.
  • Görünmeyen tel tedavisi (Lingual Ortodonti): Lingual ortodonti tedavisinde teller dişlerin dil tarafına bakan iç yüzeylerine yerleştirilir. Dışarıdan görünmemesinden dolayı görünmeyen tel tedavisi denilmektedir.
×