Çocuklarda Diş Teli Tedavisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çocuklarda diş teli nasıl takılır? Diş teli tedavisinde dikkat edilmesi gerekilen hususlar nelerdir? Çocuklarda diş teli tedavisi ağrılı bir süreç midir? Bu yazımızda sizlere çocuklarda diş telini uygulamalarını anlatıyoruz.

Meltem Mutlu Güler Diş Polikliniği olarak ortodonti tedavilerini sıklıkla uyguluyoruz. Ortodonti alanındaki tecrübemiz sayesinde tedavi sürecinizde sizleri nelerin beklediğini çok iyi biliyoruz. Diş teli tedavileri, ortodonti tedavileri arasında en geleneksel tedavi yöntemlerinden biridir. Günümüzde şeffaf plak tedavileri gibi modern tedavi yöntemleri olmasına rağmen hala diş tellerinin kullanımı devam etmektedir.

Çocuklarda diş teli tedavisi için genellikle tüm dişlerin sürmesi beklenir. Ortalama 13 yaş civarında tüm dişler sürmektedir. Ancak bazı durumlarda daha erken yaşlarda diş teli uygulaması gerekir. Bu nedenle 7 yaşına gelen tüm çocukların bir ortodontist tarafından muayene edilmesi önerilir.  Ortodontistiniz çocuğunuzun büyüme gelişimi ve diş sürmelerini kontrol eder. Yapılması gereken tedaviler için bir plan belirler. Bu plan doğrultusunda en uygun zamanda ortodontik tedaviye başlar. Bazı durumlarda erken dönemde ortodontik tedavi uygulamak gerekir. Süt dişleri henüz ağızdayken de diş teli tedavisi uygulanabilir. 

Çocuklarda Diş Teli Nasıl Takılır?

Çocuklar için diş teli uygulaması ağrısız bir işlemdir. Diş teli uygulaması esnasında anestezi gerekmez. Öncelikle diş yüzeyleri temizlenir. Dişler, braket dediğimiz diş telini tutan materyaller için hazırlanır.  Braket yapıştırıcıları ile braketler diş yüzeylerine sabitlenir. Braketler yerleştirildikten sonra diş teli takılır. İşlem süresi ortalama 60 dk sürer. 

Diş teli takıldıktan sonra alışma süresi ortalama bir haftadır. Bu süreçte dişlerde bir miktar ağrı olabilir. Bazı hastalarda ağız içi dokular diş tellerine alışana kadar yaralar oluşabilir.  Ağrı ve ağız içi yara oluşumu hastanın ağrı eşiğine ve bağışıklık sistemine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kimi hastaların adaptasyon sürecinde herhangi bir sorun olmazken kimi hastalar ağrı ve ağız içi yara sorunları ile karşılaşabilir.

Diş teli uygulamasından sonra ortalama 6 hafta aralıklarla kontrol seansları yapılır. Kontrol seanslarında diş tellerinde değişim ya da farklı aktivasyonlar yapılabilir.

Çocuklarda Diş Teli Ne Zaman Takılır?

Çocuklarda diş teli kaç yaşında takılır sorusu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar için ortodonti tedavisine doğru zamanda başlamak oldukça önemlidir. Çünkü çocuklarda büyüme gelişimin belli evreleri vardır. Bu evrelerde büyüme atakları olmaktadır. Ortodonti tedavilerinin büyüme ataklarına göre belirlenmesi gerekir. Bu nedenle 7 yaş civarında ortodonti muayenesinin yapılması çok önemlidir. Ortodontist, çocuğun büyüme evrelerine göre ortodontik tedavisini planlar. 

Diş teli tedavisi için genellikle 12 yaş beklenmektedir. Ancak öncesinde erken dönem uygulanması gereken tedaviler olabilir. Erken dönem tedaviler, diş ve çene ilişkilerinin sağlıklı olması için çok önemli tedavilerdir. ERken dönem ortodonti tedavilerine faz 1 tedavileri denir. 

Çocuklarda Diş Teli Fiyatları Nasıldır?

Çocuklarda diş teli tedavisi birçok durumda uygulanabilir. Bu durumlar; diş çapraşıklığı, dişler arası boşluklar, ters kapanış, açık kapanış, çapraz kapanış, çene geriliği, çene darlığı gibi birçok ortodonti probleminde çocuklarda diş teli tedavisi uygulanır. Yapılması gereken tedaviye göre diş teli fiyatları farklılık gösterebilir. 

Diş teli tedavilerinde oldukça farklı ortodontik materyallerden faydalanır. Kaliteli malzemelerin kullanımı ortodonti tedavisinin başarısını etkilemektedir. Her klinik birbirinden farklı kalitede materyal kullanabileceği gibi hekim tecrübesinde de farklılıklar olacaktır. Kaliteli ürün kullanan diş kliniklerini ve alanında tecrübeli hekimleri tercih etmek önemlidir.

Size en uygun tedaviye ancak bir ortodontistin muayenesi sonucunda karar verilmelidir. Detaylı bilgi ve randevu için bize klinik hatlarımızdan ulaşabilirsiniz. 

İletişim bilgilerimiz:
Telefon: 02642720909
WhatsApp: 05425476354
www.meltemmutluguler.com

Sağlıklı ve sevgi dolu günler dileriz!

×