Ortodontik Tedaviler

Ortodontik tedaviler günümüzde estetik beklentilerin artması sonucu daha az görünür ve daha konforlu olma ihtiyacını arttırmıştır. Ortodonti alanında dijitalleşme ve teknolojinin ilerlemesi ile artık görünmeyen kişiye özel ortodonti tedavisi mümkün. Dijital ortodonti teknolojisi ile dilerseniz tel takmadan size özel üretilen şeffaf plaklar ile telsiz ortodonti tedavisi görebilirsiniz.

 

Geleneksel Ortodonti Tedavileri

Geleneksel diş teli tedavileri metal braketler ile tel tedavisi ya da porselen braketler ile tel tedavisi şeklinde uygulanabilir.

 

Metal Diş Teli

Metal braketler ve diş telleri geleneksel ortodonti tedavisinin en eski materyallerindendir. Ortodonti tedavisi denildiğinde ilk akla gelen metal braketlerdir. Ortodonti tedavileri arasında dışarıdan en belirgin gözüken tedavi türüdür. Estetiğin öneminin artması sebebiyle alternatif ortodonti tedavilerine yöneliminde artış olsa da günümüzde hala tel tedavileri arasında oldukça sık kullanılmaktadır.

 

Porselen Diş Teli

Porselen braketler ve diş telleri metal braket kullanmak istemeyen hastalara çözüm sunmaktadır. Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin hasta sağlığı açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

 

Çocuk Ortodonti Tedavisi 

Çocuklarda ilk ortodonti problemleri 7 yaş civarında kendini gösterir. Bazı ortodonti problemlerine hemen müdahale etmek gerekirken bazı durumlarda ise düzenli ortodonti kontrolü ile takip edilmesi gerekir. Çocukların ağız ve diş sağlının düzenli takip edilmesi gelecekte oluşacak her türlü diş probleminin önüne geçilmesini sağlar.

 

Çocuklarda uygulanan ortodonti tedavileri tel tedavisi, invisalign tedavisi ve aparey tedavileridir. Diş ve çene problemlerinin türüne göre bazen iki aşamalı ortodonti tedavisi yapılması gerekir. İlk aşamada; çene pozisyonlarına yönelik çocuğun büyüme gelişme dönemlerine uygun apareyler ile tedavi yapılır.  İkinci aşamada; diş pozisyonlarına yönelik ortodonti tedavisi yapılmalıdır. Bu tedavi tel tedavisi veya invisalign telsiz ortodonti tedavisi olabilir.

 

Fonksiyonel Ortodonti Tedavisi

Fonksiyonel ortodonti, çocuğun büyüme gelişimi döneminde uygulanan ve çene kemiklerinin büyümesini yönlendirmeyi amaçlayan bir ortopedik tedavidir. Örneğin, alt çenenin geride olduğu durumlarda, alt çenenin büyümesini hızlandırıp ve üst çeneyi yakalamasını sağlamak fonksiyonel ortopedik bir ortodonti tedavidir.

 

Hareketli Ortodonti Apareyler

Genellikle çene bozukluklarının tedavisinde kullanılan hareketli aparey çeşitleri arasından bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli yapılır. Ağız içi hareketli apareyler, üzerlerine konulan yaylar ve vidalar ile dişleri düzeltirken hastaya da dilediği zaman apareyi çıkarma avantajı tanır.

 

Hızlandırılmış Ortodonti (Acceledent)

AcceleDent, dişlere ve dişlerin etrafındaki alveol yapıya titreşim kuvveti yayarak ortodontik tedavi sırasında diş hareketinin hızlandırır. Böylece tedavi sürecinin kısalmasını sağlayan bir araçtır.

 

Lingual Ortodonti (Görünmeyen Diş Teli)

Dişlerin dil tarafındaki iç yüzeylerine yerleştirilen materyaller sayesinde yapılan ortodontik tedaviye lingual ortodonti denilmektedir. İçeriden tel, görünmeyen tel tedavisi gibi isimlerle de bilinmektedir.

 

Invisalign (Telsiz Ortodonti)

Invisalign tedavisi kişiye özel üretilen şeffaf plaklar (aligner) sayesinde telsiz ortodonti tedavisi sağlayan bir sistemdir. Bu sayede dişlerinizdeki çapraşıklıklar ortodonti tedavisi gördüğünüz fark edilmeden günden güne düzelir.

 

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesiyle ilgili ameliyatları içerir. Şiddetli çene problemleri olan hastalarda ortodontik tedavi tek başına yeterli değildir ve ideal diş ilişkilerinin sağlanması için çene operasyonlarına yani ortognatik cerrahiye ihtiyaç duyulur.