Metal Diş Teli

Metal Diş Teli Tedavisi

Ortodonti tedavisinde birbirinden farklı materyaller kullanılabilir. Metal braketler ve diş telleri geleneksel ortodonti tedavisinin en eski materyallerindendir. Ortodonti tedavisi denildiğinde ilk akla gelen metal braketlerdir. Teknolojinin gelişmesi ile eskiden kullanılan metal braketlere göre oldukça minik metal braket alternatifleri bulunmaktadır. Yine de ortodonti tedavileri arasında dışarıdan en belirgin gözüken tedavi türüdür.

 

Estetiğin öneminin artması sebebiyle alternatif ortodonti tedavilerine yöneliminde artış olsa da günümüzde hala tel tedavileri arasında oldukça sık kullanılmaktadır. Ortodonti hastalarımız istediklerinde metal braketlerin etrafını renkli elastiklerle değiştirip farklı tarzlar oluşturabiliyoruz.

 

Metal alerjisi olan ortodonti hastaları için metal tel ve braketler uygun değildir. Bu durumda diğer ortodonti tedavileri ortodontist ve hasta ile birlikte alternatif olarak değerlendirilir.

 

Metal Braket ve Diş Teli Fiyatları

Metal braketler diğer sabit ortodonti tedavilerinde kullanılan materyaller ile karşılaştırıldığında daha uygun bir fiyat seçeneği sunabilir. Ancak tedavi fiyatını belirleyen asıl faktörün kişinin ortodonti problemi olduğunu unutmamak gerekir. Tedavi planlaması ve ortodonti fiyatları için ortodonti muayenesi olmanız en sağlıklı bilgiye ulaşmanızı sağlar.

 

Kapaklı Metal Braketler (Damon system vb.)

Metal braketler kendi arasında çeşitlilik gösterirler. Kapaklı metal braketler (Damon system vb.)
de bunlardan biridir. Ortodonti tedavilerinde hasta konforu açısından kapaklı braketler tercih edilebilir. Kendinden kapaklı bu sistemde teli dişlerin üzerindeki braketlere tutturmak için minik ligatür tellerine gerek kalmaz. Böylece ortodonti tellerinde görülen batma problemi en aza indirilmiş olur.

 

Kapaklı Metal Braketlerin Avantajları

  • Ortodonti tellerinde görülen batma problemini en aza indiren geleneksel tedavi türüdür.
  • Kendinden kapaklı sistem sayesinde sürtünme en aza iner. Böylece dişler ortodontik açıdan daha kolay hareket eder.
  • Dişlerdeki çapraşıklık problemini daha hızlı çözer.
  • Hollywood Smile adı da verilen arka dişlerin görüldüğü geniş gülüş hattını oluşturur.